Kdo jsem?

Dobrý den, vítejte na mém webu. Jmenuji se Lukáš Tatarin a pocházím z malého města na severní Moravě, Hradce nad Moravicí. Sám sebe bych charakterizoval jako pracovitého a cílevědomého člověka se smyslem pro humor, zájmem o techniku, film a analogovou fotografii.

Dětství

Narodil jsem se v květnu roku 1996. Dětství jsme společně s mým o dva roky mladším bráchou a našimi rodiči trávili nejčastěji na zahrádce, v zahrádkářské kolonii nedaleko od domova. Vždy jsme tátou ať už doma nebo na zahrádce něco tvořili, opravovali nebo různě vylepšovali. Práci s nářadím jsem měl rád stejně jako výlety parní lokomotivou nebo modelovou železnici, kterou mi naši postavili.

Školní léta

V roce 2008, během druhého stupně základní školy, jsem začal navštěvovat elektro-kroužek. Vedl jej zkušený radioamatér pan Lupač. Ten mě a mé vrstevníky naučil pájet, leptat plošné spoje a orientovat se v základních principech elektroniky. Každé jaro se pravidelně konala postupová soutěž mezi všemi elektro-kroužky v republice, která se skládala z vědomostní testu, stavby výrobku na čas a hodnocení domácího výrobku včetně dokumentace. Zájem o elektrotechniku a dovednosti získané v kroužku mě vedly k podání přihlášky na Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky, Ostrava.

Střední škola a první práce

Již před nástupem na střední školu v roce 2012 jsem se díky kroužku dostal k brigádně ve společnosti TIPA, spol. s.r.o. V sekci Stavebnice a moduly TIPA jsem nejdříve sáčkoval stavebnice a pájel moduly, později jsem se dostal k samotnému vývoji. Zdej jsem získal první zkušenosti s návrhem DPS a programováním mikrokontrolérů. S některými z autorskými zapojeními jsem se také zúčastnil Středoškolské odborné činnosti. Díky získaným pracovním zkušenostem jsem vypracoval a úspěšně obhájil svou závěrečnou maturitní práci — Digitální triakový regulátor výkonu.

Zkušenosti s kinem a projekční technikou.

Během střední školy jsme s partou nadšenců z našeho města začali promítat v nově digitalizovaném kině Orion. V této práci jsem se začal více zajímat o film, filmovou a projekční techniku, kterou jsme si také sami servisovali a také o klasickou analogovou černobílou fotografii. Filmy promítám dodnes a dokonce vedu tým promítačů. Díky této zkušenosti jsem mohl také v letech 2017 až 2019 pracovat v týmu servisních techniků a promítač na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Nástup na vysokou školu

Na podzim roku 2016 jsem po střední škole nastoupil na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně. Bohužel jsem záhy musel studium z osobních důvodů ukončit a v lednu 2017 jsem přestoupil na Fakultu elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské — Technické univerzity Ostrava, kde jsem začal studovat program Řídící a informační systémy. Během studia jsem stále pracoval pro společnost TIPA, ale díky dostupnosti součástek a modulů z Asie a rostoucí oblibě platforem Arduino a Raspberry začal vývoj stavebnic a modulů ztrácet obchodní smysl. Tým, ve kterém jsem pracoval se přeorientoval na vývoj zařízení pro internet věcí, které společnost začala nabízet pod obchodním názvem SIOTECH. Já sám jsem se během studia věnoval více programovaní vyšších systému a mobilních aplikací. Bakalářské studium jsem ukončil v létě roku 2019 kdy jsem úspěšně obhájil práci na téma Systém pro evidenci a správu audiovizuálních souborů digitálního kina dle specifikace DCI.

Stáž na Novém Zélandu

V září 2019 jsem pokračoval ve studiu v navazujícím magisterském programu. Zároveň jsem si požádal o zahraniční praktickou stáž na univerzitě AUT v Aucklandu na Novém Zélandu. Zde jsem po dobu osmi týdnů pracoval na projektu testování streamu náhodných čísel z různých zdrojů za účelem posouzení jejich nahodilosti pro použití v kryptografii. Po návratu ze stáže jsem se na katedře zapojil do vývoje mobilní aplikace pro nově vznikající univerzitní testbed. Tato aplikace je také tématem mé diplomové práce, kterou budu v červnu obhajovat.